Kłopoty wielorybów-nastolatków

Wielki mózg dojrzewa powoli i dlatego mózg nastolatka różni się od mózgu dorosłego.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/01/wieloryby.jpg

U człowieka kora przedczołowa – centrala dowodzenia mózgu – zaczyna się gwałtownie rozwijać około 20 roku życia, a pełną dojrzałość osiąga po trzydziestce. Stąd też zachowanie nastolatków różni się od zachowania dorosłych – gorzej oceniają sytuację, są skłonniejsi do podejmowania ryzyka, bardziej kierują się emocjami.

Z punktu widzenia przetrwania gatunku wydaje się to korzystne – osobniki mniej zrównoważone są szybciej eliminowane z puli genetycznej, a ponadto w społeczeństwie ludzkim mogą być bardziej wykorzystane dla realizacji celów grupy. To z nastolatków rekrutują się partyzanci, bojownicy, kamikadze i hunwejbini, wykorzystywani przez rządzących dorosłych.

W naszym społeczeństwie osobliwości zachowania nastolatków składają się na wysoki ich udział w różnych radykalnych ruchach młodzieżowych, ale także w wypadkach drogowych i zachowaniach chuligańskich. Potem mózg dojrzewa, młodość się wyszumiała, i byłe nastolatki zaczynają narzekać na nowe młode pokolenie.

Ten problem występuje też u zwierząt o mózgu co najmniej równie dobrze rozwiniętym jak u ludzi, u wielorybów.

Ostatnim tego przykładem był wypadek z zeszłej niedzieli (18 VII 2010), kiedy młody wieloryb południowy uprawiający ulubioną zabawę młodych wielorybów – wyskakiwanie z wody – źle ocenił odległość od przepływającego dziesięciometrowego jachtu, i – ku przerażeniu żaglarzy Ralpha Motesa i Palomy Werner – zwalił się na pokład, łamiąc maszt. Na szczęście dla nastolatka (ważył tylko 40 ton, podczas gdy dojrzałe samice ważą dwa razy tyle), zdołał się stoczyć z pokładu, pozostawiając jedynie nico skóry i fałd tłuszczowych.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/01/wieloryb.jpeg

Nie był to jedyny wypadek tego typu – w 2001 roku na Hawajach młodziutki sześciometrowy humbak, ważący tylko 15 ton, wskoczył na pokład łodzi turystycznej, łamiąc pasażerowi kolano.

Jednakże wieloryb południowy raczej nie atakuje łodzi, więcej czasu poświęcając sprawom rozrodu. Potężnie wyposażone samce (posiadają największe na świecie jądra, o wadze dochodzącej do tony) muszą bardzo starać się o samice, które w ciążę mogą zachodzić tylko raz na trzy lata, i nie marnują sił na agresję przeciwko statkom. Może nierozsądnie, ponieważ ludzie są ich najgroźniejszymi wrogami.

Reklamy

~ - autor: vetulani w dniu Lipiec 25, 2010.

Komentarze 2 to “Kłopoty wielorybów-nastolatków”

  1. czasami trudno jest odróżnić agresję od radości – np szczekanie psa. Dla mnie rozróżnienie po głosie psiego nastroju to żaden wyczyn, dla innych… no cóż pis szczeka wiec zaraz zacznie gryźć i tylko dziwią się że ja bez obaw do takiego psa wyciągam rękę.

    A swoją drogą skoro mózg jest w pełni rozsądny dopiero w wieku lat trzydziestu, to może warto by z naukowego punktu widzenia ograniczyć czynne i bierne prawa wyborcze właśnie do momentu przekroczenia go?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: