Tatuaże i kolczyki

Tatuaże mogą się wydawać absolutnie bezsensowne, ale znane były – jak się wydaje, od początków istnienia naszego gatunku. Zarówno wśród ludzi, jak zwierząt, występuje wiele zachowań ryzykownych, kosztownych i pozornie bezużytecznych, a ich tłumaczeniem zajmuje się dział biologii ewolucyjnej zwany teorią sygnalizacji. Otóż wydaje się, że wiele takich zachowań ma na celu informować o własnych zaletach i przewagach, aby bez większych kłopotów unikać ataków, zdobyć partnera, lub osiągnąć wyższą pozycję społeczną.

https://vetulani.files.wordpress.com/2010/09/rolex-casual-oyster.jpg


Sygnały mogą być „uczciwe” i „nieuczciwe”. Żółte i czarne paski na odwłoku osy sygnalizują jej jadowitość i zdolność do skutecznej obrony, ale niektóre muchówki, jak na przykład bzyg pospolity (Syrphus ribesii) naśladują ten sygnał w sposób „nieuczciwy”, gdyż jadu i żądła nie posiadają.

Ludzie często wysyłają sygnały o sobie, a różnego rodzaju emblematy i atrybuty stroju pełnią taką role informacyjną. Często informują nas one o statusie społecznym posiadacza. Zegarek Rolex Casual Oyster Perpetual DateJust Men’s Watch 116189-BBR, który można nabyć w swiatluksusu.com.pl za 260,755 zł będzie działać tak samo, jak Timex, kupowany na promocji w Minuta.pl za 89 zł (2929 timexóx za Rolexa), ale sygnalizuje olbrzymią atrakcyjność finansową posiadacza. Nawiasem mówiąc, nie musi być to sygnał „uczciwy” – właściciel Rolexa mógł na przykład zaciągnąć olbrzymi, niespłacalny kredyt, aby zdobyć upragniony przedmiot.

Wydaje się, że tatuaże i kolczyki, a więc ozdoby związane z ranieniem ciała, mogły w prymitywnych społecznościach pełnić rolę sygnału informującego, o odporności na ból i na infekcje, a sygnał taki raczej był sygnałem „uczciwym”.

Czy jednak we współczesnym społeczeństwie tatuaż dekoracyjny jest rzeczywiście sygnałem zdrowia, czy tez może raczej służy odwróceniu uwagi od defektów? Odpowiedź na to pytanie dał Stanisław Koziel z Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu, badając stan zdrowia osób tatuowanych i nietatuowanych. Stan zdrowia oceniany był, jak przystało na antropologa, nie badaniami medycznymi, ale badaniem symetrii ciała, zakłada się bowiem, że prawidłowy rozwój człowieka (i zwierząt) jest symetryczny, a stopień odchylenia od symetrii wskazuje na stopień osłabienia wartości biologicznej.

https://vetulani.files.wordpress.com/2010/09/arm-tattoos-guys-4.jpg?w=225

W badaniach, które objęły 200 osób, a opublikowane mają być w czasopiśmie Evolution and Human Behavior, wykazano, że rzeczywiście symetria budowy ciała mężczyzn tatuowanych i noszących kolczyki, była znacząco wyższa niż u nieozdobionych. Tak więc tatuaż u mężczyzny z kręgu cywilizacji zachodniej jest uczciwym sygnałem jego wysokiej wartości biologicznej.

https://i2.wp.com/fun.ql4.org/files/sexy-tattoo-models/sexy-tattoo-models-09.jpg

Nie tylko znaczeniem jako uczciwy sygnał, ale także lokalizacją różnią się tatuaże i kolczyki u kobiet i mężczyzn. Mężczyźni najczęściej noszą tatuaże na rękach i nogach, a kolczyki – na twarzy. Kobiety wybierają miejsca bardziej ukryte: tatuują głównie brzuch i tył ciała, a kolczyki najchętniej obecnie umieszczają w pępku.

~ - autor: vetulani w dniu 26 września, 2010.

Komentarze 4 to “Tatuaże i kolczyki”

  1. Zgadzam się z wpisem Pana Profesora, jednak do tekstu dołączyłabym także sprawę mody i naśladowania innych (np. swoich idolów, gwiazd, autorytetów).
    Z poważaniem,
    a.ka

  2. Myślę jednak, że kobiety noszą kolczyki najczęściej w uszach :)

  3. E tam – Napoleon Bonaparte miał prawie doskonałe proporcje ciała (zanim się roztył) a kolczyków i tatuaży nie nosił – bez wątpienia był też atrakcyjny zarówno ze względu na władzę jak i możliwości finansowe – wiem pars pro toto… ale tego pars jest co niemiara…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: