Traumatyczne uszkodzenia mózgu w komiksach „Asterix”

Uczeni nie są bandą ponuraków, potrafią pośmiać się z samych siebie, a kiedy muszą mieć chwilę odprężenia, niezłym sposobem jest publikacja pracy, w której poprawna metodologia naukowa jest wykorzystana w nieoczekiwanym kontekście.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/06/asterix.jpg

Dziecięcym marzeniom o nieśmiertelności i niesłychanej odporności na urazy wyszedł na przeciw Walt Disney, w którego kreskówkach działo się mnóstwo akcji, które w normalnym świecie musiałoby skończyć się niechybną śmiercią, podczas gdy bohaterowie filmów animowanych wychodzili z opresji najwyżej otrząsnąwszy się. Analogiczną konwencję przyjęły liczne komiksy, w których sytuacje bywały tylko nieco mniej nieprawdopodobne.

Chociaż domeną komiksów były Stany Zjednoczone, powstawały też komiksy europejskie, z których najbardziej chyba znany jest francuski „Asterix”, w którym dzielny wojownik walczy o niepodległość Galii przeciw rzymskim okupantom, odnosząc wielkie sukcesy. Asterix walczy z Rzymianami już pół wieku – pierwszy komiks z tej serii ukazał się w 1961 roku. Walki toczone przez 34 (do tej pory) odcinki tej patriotycznej historii niosą za sobą oczywiście ciężkie obrażenia, chociaż trup (zgodnie z żartobliwą konwencją Goscinnego i Uderzo) ściele się bardzo rzadko.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/06/asterix-2.jpg

I oto, zapewne na jubileusz Asterixa, za obrażenia wojenne zabrali się prawie na serio austriaccy uczeni, którzy w poważnym czasopiśmie „Acta Neurochirurgica” opublikowali pracę na ten temat.

Należy ona do tych prac, o której nie sposób nie wspomnieć, a nawet zacytować obszerniejsze fragmenty.

Traumatic brain injuries in illustrated literature: experience from a series of over 700 head injuries in the Asterix comic books.(Urazowe obrażenia mózgu w literaturze ilustrowanej: doświadczenie z serii ponad 700 obrażeń mózgu w komiksach Asterix.)

Acta Neurochir (Wien). 2011 Jun;153(6):1351-5.

Kamp MA, Slotty P, Sarikaya-Seiwert S, Steiger HJ, Hänggi D.

Wydział Neurochirurgii
Heinrich-Heine-University Düsseldorf

Tło: Celem niniejszego badania była analiza epidemiologii i specyficznych czynników ryzyka traumatycznych obrażeń mózgu (TOM) (traumatic brain injury -TBI) w komiksach „Asterix”. W literaturze ilustrowanej TOM jest głównym wzorem urazów.

Metody: Retrospektywna analiza TOM we wszystkich 34 komiksach Asterix została przeprowadzone poprzez badanie początkowego stanu neurologicznego oraz oznak TOM. Dane kliniczne zostały skorelowane z informacją dotyczącą mechanizmów urazów, socjokulturowym pochodzeniem ofiar i sprawców, i okolicznościami urazów by zidentyfikować specyficzne czynniki ryzyka.

Wyniki: Zidentyfikowano siedemset cztery TOMy. Większość osób uczestniczących była dorosła, płci męskiej. Główną przyczyną urazu była napaść (98,8%). Urazy zostały sklasyfikowane jako poważne w ponad 50% (GCS 3-8). Rozpoznano różne deficyty neurologiczne i ślady złamań podstawy czaszki. Choć ponad połowa ofiar obrażeń głowy doznała ostrego początkowego upośledzenia przytomności, nie odnotowano żadnego przypadku śmierci bądź trwałego deficytu neurologicznego. Największą grupę postaci z obrażeniami głowy stanowili Rzymianie 63.9%), podczas gdy Galowie spowodowali prawię 90% TOMów. 70.5% ofiar nosiło hełm, ale został on utracony w przeważającej liczbie przypadków (87.7%). W 83% przypadków TOMy były dokonane pod wpływem substancji odurzającej zwanej „napojem magicznym”.

Wnioski: Chociaż ponad połowa pacjentów miała początkowo objawy poważnego upośledzenia świadomości po TOMie, nie znaleziono trwałego upośledzenia. Narodowość rzymska, porażenie nerwu podjęzykowego, zgubiony hełm i spożycie magicznego napoju były znacząco skorelowane z początkowym poważnym upośledzeniem świadomości (p ≤ 0.05).

Autorzy jeszcze zalecają dodatkowe badania, w przypadku powstania kolejnych odcinków przygód Galów.
https://vetulani.files.wordpress.com/2011/06/asterix-3.png

AKTUALIZACJA: Oryginalne wyniki badań.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/06/asterixobelix.jpg

Reklamy

~ - autor: vetulani w dniu Czerwiec 19, 2011.

Komentarzy 11 to “Traumatyczne uszkodzenia mózgu w komiksach „Asterix””

 1. Czy kiedy później chwalą się liczbą publikacji naukowych, to wliczają też teksty tego rodzaju? :)

 2. Rewelacja :D Pozdrawiam

 3. Bardzo ciekawe :)

 4. Nagroda Darwina w zasięgu :)

 5. Takiego posta się nie spodziewałam :)
  Genialny pomysł

 6. komisja przyznająca anty-Noble pewnie wnikliwie przeanalizowała prace :)

 7. czasami z nudów mogą wyjść ciekawe rzeczy:)

 8. genialne, po prostu genialne!
  to dowód na to, że uczeni, wybitnie zdolni faktycznie nie są ponurakami, ale potrafią się jak inni ubawić małymi rzeczami i jeszcze zrobić z nich użytek dla mas.
  Dziękuję:D

 9. Czas zająć się Kojotem i Strusiem Pędziwiatrem :)

 10. :D

 11. Właśnie czytam Pana książkę, ale jestem dziś w wyjątkowo złym humorze i nie mogę się skupić..
  Za to czytając ten arcyciekawy wpis, uśmiałem się nieźle i to mi wszystko wynagrodziło, dziękuję!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: