Z apteki na czarny rynek

Polskie media podają wiadomość, że polska młodzież truje się narkotykami uzyskiwanymi z leków, nabywanych bez recepty w aptekach. Co gorsza, takie narkotyki powodują ciężkie, prawdopodobnie nieuleczalne zatrucia. Jako remedium proponuje się wycofanie z aptek leków zawierających składnik, służący jako materiał wyjściowy dla domowej syntezy związków znajdujących się na liście substancji zakazanych, metamfetaminy lub metkatinonu. Związkiem tym jest pseudoefedryna, lek sympatomimetyczny, należący do klasy amfetamin i fenetylamin, używany jako lek udrażniający górne drogi oddechowe (decongestant) oraz jako lek przeciw senności. Jej działanie pobudzające jest znacznie słabsze od działania amfetaminy, ale można z niej stosunkowo prosto zsyntetyzować znacznie silniej działające stymulanty typu amfetaminy.

https://vetulani.files.wordpress.com/2011/09/ibuprom-zatoki.png

Oczywiście sytuacja nie jest dobra. Wprowadzanie na rynek (nawet czarny) bez kontroli silnych leków psychotropowych o dużym potencjale uzależniającym (wśród użytkowników metamfetaminy w nałóg wpaść może co dziewiąta osoba [Anthony, J. C, Warner, L. A., & Kessler, R. C. (1994). Comparative epidemiology of dependence on tobacco, alcohol, controlled substances, and inhalants: Basic findings from the national comorbidity survey. Experimental & Clinical Psychopharmacology, 2, 244-268.]) i silnych działaniach na układ krążenia, łączy się z poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia nieroztropnie przyjmujących je osób, zwłaszcza że jedną z dróg podania jest bardzo niebezpieczna z powodów epidemiologicznych droga dożylna, a więc możliwości licznych infekcji, że wymienię tylko HIV i HCV.

Niestety proponowane w mediach środki zaradcze mogą przynieść niedobre skutki. Pseudoefedryna jest dobrym i skutecznym lekiem stosowanym w przeziębieniach. Zakaz jej sprzedaży spowoduje wielką absencję chorobową w okresach wiosenno-zimowych i pogorszy dramatycznie komfort życia wielu osób. Lek ten jest również nieocenioną pomocą dla alergików, chorujących na katar sienny. Czy całe społeczeństwo ma cierpieć z powodu niewielkiej liczby osób stosujących pseudoefedrynę w sposób niewłaściwy? Czy dlatego, że zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy (którzy pozostawiają na polskich drogach rocznie około 4 000 zabitych i około 50 000 rannych) należy zakazać używania samochodów? Czy z powodu nieodpowiedzialnych osobników cierpieć mają miliony przeziębionych każdego roku? Nie mówiąc o tym, że nieleczone przeziębienie może łatwo przekształcić się w ciężka infekcję?

Propozycja zakazu sprzedaży prostych leków przeciw przeziębieniu bez recepty nie wiele jest lepsza. Jeżeli z każdym przeziębieniem, które normalnie zwalczamy łykając tabletki czy syropy (często za poradą farmaceuty) trzeba będzie iść do przychodni, nasz system opieki zdrowotnej się zawali. Nie mówiąc o tym, że w zatłoczonych korytarzach infekcje będą mogły łatwo się rozprzestrzeniać, również na pacjentów czekających w kolejce do lekarza rodzinnego z powodu choroby serca czy nerek. Dla nich przeziębienie może mieć znaczne poważniejsze konsekwencje.

I sprawa chyba najważniejsza. Media nie chcą wiedzieć, że nie produkowane substancje narkotyczne, ale sposób ich produkowania jest przyczyną najpoważniejszych powikłań związanych z przyjmowaniem nielegalnych, wyprodukowanych domowym sposobem substancji psychotropowych. A ta niewiedza bardzo utrudnia walkę z tragicznymi nieraz skutkami zatruć.

Analogicznie jak w Polsce metamfetamina czy metkatinon są produkowane ze znajdującej się w ogólnodostępnych preparatach psdeudoefedryny. Co więcej, przy silniejszych restrykcjach u naszych sąsiadów, Czechów, materiał do produkcji jest “importowany” z Polski. Ale za naszą południową granicą nie obserwuje się parkinsonopodobnych powikłań, stanowiących najgorsze zagrożenie.

Nasza polska droga ekstrakcji pseudoefedryny i syntezowania z niej metkatinonu opiera się na reakcji utleniania przy pomocy nadmanganianu potasu, silnego środka dezynfekującego. W internecie można znaleźć wiele przepisów syntezy metkatinonu z użyciem nadmanganianu. Niestety, nadmanganian jest solą manganu, metalu w niewielkich ilościach koniecznego dla życia, ale w nadmiarze bardzo toksycznego, zwłaszcza dla tkanki nerwowej. Uważa się, że zatrucia manganem mogą sprzyjać rozwojowi demencji, schizofrenii i choroby Parkinsona.

Stosowanie naszych narkotyków domowej produkcji powoduje bardzo poważne zatrucia. Próbki biologiczne  pobrane w Warszawie od naszych użytkowników wykazujących objawy parkinsonizmu i przebadane w Niemczech zadziwiły tamtejszych badaczy, którzy takich stężeń w materiale ludzkich dotąd nie napotkali.

Sprawę tę bardzo niedawno (31 VIII – 1 IX) dyskutowano na polsko-czesko-słowackiej konferencji na temat uzależnień w Głuchołazach. Zwracający uwagę na problem manganu wybitny polski specjalista, dr Sławomir Habrat, zauważył, że podobnych objawów nie spotyka się w Czechach i na Słowacji, ponieważ podziemna technologia przeróbki psudoefedryny w tych krajach nie wykorzystuje nadmanganianu jako czynnika utleniającego i otrzymywane produkty, aczkolwiek dla zdrowia w nadmiarach zdecydowanie niekorzystne, nie są jednak potężnymi truciznami.

Przypadki ciężkich zatruć domieszkami do produkowanych domowymi środkami narkotyków znane były od dawna. Najdramatyczniejsze zdarzenie opisał Irvin Kopin w 1979 roku, kiedy dwóch młodych zdrowych ludzi po podaniu sobie dożylnie meperydyny (tzw. ulicznej heroiny) w przeciągu kilku dni zmarło na galopujący parkinsonizm, jak się okazuje wywołany zanieczyszczeniem narkotyku powstałą w trakcie syntezy metylofenylopiperydyną (artykuł o tej niezwykle interesującej, odkrytej w ten sposób truciźnie: I. J. Kopin, MPTP: an industrial chemical and contaminant of illicit narcotics stimulates a new era in research on Parkinson’s disease. Environ Health Perspect. 1987 November; 75: 45–51, jest dostępny w bazie Medline).

Jakby smutnym świadectwem naszej mentalności był fakt, że kiedy dr Habrat zastanawiał się, czy w Polsce nie należałoby w internecie na szeroką skalę propagować czeskiej metody syntezy, prowadzącej do bezpieczniejszego produktu, część uczestników konferencji zareagowała na to śmiechem. A przecież redukcja szkód jest pierwszym krokiem na drodze walki z uzależnieniami.

Wydaje się, jak o tym rozmawialiśmy z redaktorem Janiszewskim w TOK FM w „Niszy” 8 IX (cała audycja do pobrania tutaj), agresja występująca powszechnie w naszym społeczeństwie powoduje, że ze względów ideologicznych nie chcemy pomagać ofiarom nałogu (nawet, jeżeli są ofiarami własnej głupoty), ale surowo karać, a w panicznym lęku przed narkotykami (które jednak mogą być oswajane, tak jak to w naszej kulturze dzieje się z alkoholem) gotowi są stosować środki nie tylko mało skuteczne, ale także pociągające za sobą wielkie straty ekonomiczne, zdrowotne i społeczne.

~ - autor: vetulani w dniu 9 września, 2011.

Komentarze 23 to “Z apteki na czarny rynek”

 1. Przy użyciu nadmanganianu potasu uzyskuje się z pseudoefedryny metkatynon, a nie metaamfetaminę… Metkatynon można uzyskać bez użycia nadmanganianu potasu posługując się spirytusem i octem… Google krzyczy o tym od lat…

  • Dzięki za słuszną uwagę. Wpis zmieniony.

  • Totalna amatorka w tym artykule – rażące błędy logiczne. Już pare lat temu słyszałem o produkcji metkata z aptecznych tableteczek na karat. Żaden news jak dla mnie.

   • ja też słyszałem, też czytuję hyperreal.info i erowida.. a w artykule chodzi o sam problem i o redukcję szkód a nie o metodę syntezy metkata..

   • Owszem, zjawisko nie jest nowością. Artykuł nie miał na celu szokować Cię newsem, ale przedstawić sytuację i pogląd na sprawę.
    Zatem gdzie są te błędy logiczne?

    Szkoda, że w mediach i społeczeństwie rzadko spotkać można tak rozsądne podejście do zagadnienia narkotyków oraz polityki narkotykowej jak na tym blogu.

  • Spirytusem i octem? Google milczy o tym. ;)
   Natomiast…Spirytus jako alkohol, rozpuszczalnik może być użyty do ekstrakcji pseudoefedryny z leków o przedłużonym uwalniani, gdzie H2O się nie sprawdza. Ocet nie może być czynnikiem utleniającym. Najpowszechniejszymi alternatywnymi drogami syntezy metkatynonu opisanymi w literaturze są:
   -utlenienie przy użyciu perhydrolu (który rozkłada się do wody i tlenu),
   -synteza totalna: benzen+chlorek propionylu–>propiofenon + brom -> alfa-bromopropiofenon + metyloamina –> metkatynon ( I.G. Farbenindustrie 1932 )
   O ile dobrze wiem 2 alternatywna procedura była niegdyś stosowana w przemyśle farmaceutycznym w Rosji (metkatynon był sprzedawany tam jako antydepresant pod nazwą efedron, ale wycofany przez nadużywanie) . Nie wymaga ona ekstrakcji substancji z surowca roślinnego.
   Alternatywna 2 procedura nie ma zastosowania w syntezie domowej, gdyż produkt pośredni alfa-bromopropiofenon jest silnym lakrymatorem i wymagane jest szkło laboratoryjne, destylacja, choć podstawowa wiedza chemiczna itp. ;) Natomiast były przypadki odnotowane na hyperreal.info dot.skutecznego utlenienia metkatynonu przy użyciu perhydrolu ( http://talk.hyperreal.info/metkatynon-faq-opis-syntezy-t24734.html#p969238 ).
   Procedura podobna do 2 alternatywnej ma zastosowanie w nielegalnej syntezie mefedronu (4-metylometkatynonu), ale zastąpiony jest w niej benzen toluenem ( Foley, K. F. and Cozzi, N. V. (2003), Novel aminopropiophenones as potential antidepressants. Drug Development Research, 60: 252–260. doi: 10.1002/ddr.10297 ; Forensic Science International 197 (2010) 59–66 ). Z tego też powodu nie opłacalna jest synteza metkatynonu na czarny rynek, gdyż niskim kosztem można uzyskać lepszy handlowo mefedron.
   Żaden z omawianych odczynników nie znajduje się na wykazie prekursorów (KMnO4 jest prekursorem kat.3) i obrót nimi nie jest kontrolowany.

 2. Profesorze, czy istnieje jakaś literatura naukowa, czy inne doniesienia mówiące o niebezpiecznych zanieczyszczeniach jakie mogą powstawać przy produkcji MDMA. Czy w przypadku tego związku, również istnieje ryzyko powstania bardzo silnych trucizn?

 3. @władek
  Proszę o wskazanie tych błędów logicznych. Co do świeżości newsa, to fajnie, że słyszałeś.

  Jestem, bo mało co mnie zaskoczy na tym świecie, skłonny do wiary, że są osoby narkotyzują się w opisany w poście sposób. Nihil novi.
  Jednak, które media o tym ostatnio mówiły ?
  proszę o linki
  pozdrawiam
  Piotr

 4. Proszę, oto link: http://wyborcza.pl/1,75248,10249799,Dzialka_na_katar.html. Sądzę również, że temat wspomnianej przez Profesora audycji nie był przypadkowy.

 5. Witam, bardzo słuszny artykuł, który w przeciwieństwie do innych dot. tego tematu porusza bardzo ciekawy wątek zanieczyszczeń przy „domowej” produkcji. Otóż czekam na jakąś ciekawą pracę magisterską dotyczącą zbadania za pomocą HPLC wszelkich zanieczyszczeń powstających w trakcie takich domowych eksperymentów. Sam mam duże doświadczenie w syntezie chemicznej i wiem jak dużo „syfów” (półprodukty, produkty pirolizy no i zanieczyszczenie rozpuszczalnikami i substratami) powstaje w tracie pracy z czystymi odczynnikami. A tutaj mamy do czynienia z substancją zamkniętą w tabletce z wieloma substancjami pomocniczymi… obojętnymi (w założeniu) dla pacjenta, ale kto wie jak się zachowują w reakcjach, którym poddajemy pseudoefedrynę. No i do tego wątpliwego pochodzenia reagenty. To trzeba nagłośnić, aby uświadomić młodzież o tych realnych zagrożeniach, a nie wycofywać skuteczne i wartościowe leki z aptek. Jak można przez kilku nieświadomych gówniarzy pozbawiać społeczeństwa dobrego leku?!
  Swoją drogą, jeśli chcemy już wycofywać coś… to może nadmanganian potasu, jego rola jest o wiele mniejsza niż pseudoefedryny. I z farmakoekonomicznego punktu widzenia o wiele mniej wartościowszy.

  • Z farmakoekonomicznego może ma niski, ale zauważam, że już jest on prekursorem kat.III i jest stosowany nie tylko w farmacji.
   Pseudoefedryna w pewnym zakresie może zostać zastąpiona przez fenylefrynę. Nadmanganian potasu niezbyt ma zamiennik z moich informacji.

 6. Wiele leków ma szkodliwą zawartość, ale przecież po to jest ulotka by korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Dzieci zawsze znajdą sobie coś, o takim działaniu jakiego szukają!

 7. to lek udrożniający (od drożności), a nie udrażniający (od drażnienia) po co ktoś kto nie rozumie co pisze w ogóle pisze cokolwiek ?? przecież bym się wstydził, to nie błąd tylko kompletna nie wiedz o tym o czy się pisze, nie świadomy autor (tzw śpioch) pewnie otworzy oczy szeroko hihi

 8. A czemu nie można pozwolić ludziom być narkomanami? W końcu idea pana Korwina Mikke jest logiczna. Warunek jest jeden. Skoro uszkadzają siebie na własne życzenie to ich leczenie nie powinno być refinansowane przez państwo. Bo niby czemu? Ich leczenie powinno się odbywać ze środków własnych narkomanów. Nikt nie zostaje narkomanem z przymusu przecież…
  Gdzie popełniłem błąd w logice mojego myąlenia? Nurtuje mnie to od dłuższego czasu…

  • Zbyt płytkie podejście do tematu – otóż jeśli narkoman poprzez uzależnienie od silnie toksycznych substancji doprowadzi się do drastycznego zubożenia swoich możliwości intelektualnych umożliwiajacych podjęcie jakiejkolwiek pracy to wtedy może targany potrzebą dostania kolejnej dawki chcieć napadać i rabować innych ludzi. Myślę że lepszym rozwiązaniem było by dopuszczenie marihuany o kontrolowanej jakości, która by dużej liczbie osób całkowicie wystarczała zamist łykania całych opakowań różnych leków lub prób z domowymi zabawami w chemika bez odpowiedniej wiedzy.

 9. serio ten ibuprom zatoki kopie cos?|?

 10. Dobry tekst

  do „filter” ibuprom zatoki nie kopie!

 11. Metkatynon to straszne gówno. Zażywam dożylnie – strasznie uzależnia. Praktycznie od pierwszego razu. W moim mieście to prawdziwa plaga, młodzi ludzie zastawiają telefony (!) w aptece, za opakowanie pseudoefedryny. Jestem za wprowadzeniem nadmanganianu potasu na receptę.

 12. Witam.
  Ta „czeska metoda” to która, jaka? W naszym i angielskojęzycznym internecie nie udało mi się wyłowić nic poza pochwałami manganianu (VII) potasu i nieudanymi próbami związanymi z perhydrolem.
  Często ostatnio obsługuje w aptece osoby kupujące sudafed i kalium…

 13. Jasne, giganci farmaceutyczni zrezygnują z produkcji leków, których wdrożenie trwało latami, bo jakiś jeden głupek z drugim naćpali się nimi..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: